Informácie
Movování na jelena karpatského během říje v bukových pralesích je nezapomenutelnou vzpomínkou pro každého myslivce. Je to výzva pro skutečné dobrodruhy. Fyzická kondice a psychická odolnost lovce musí být na více než dobré úrovni. Obtížnost je spojena nejen s členitostí horského revíru, ale také s potřebou aktivního celodenního lovu. Máte rádi dobrodružství a nedělá vám problém delší přesun v obtížném terénu? Toužíte přežít tu pravou horskou lovu na karpatské jeleny ve skutečné divočině? Tak už dále nehledejte, protože tento lov je určen právě pro vás!
Základní informace
Lov karpatské jelení zvěře probíhá jinak než v sousedních zemích a to kvůli topografii, zalesňování a složitějšímu přístupu. V Rumunsku se jelen loví ve třech oblastech: ve vysokých a středních pohořích Karpat, v pahorkatinách a nížinách, na rovinách. Rozměry těla i samotné trofeje jsou větší než u jelenů v západní Evropě. Pro náš lov jsme vybrali bukové pralesy ve vysokých a středních pohořích Karpat.
V hornaté oblasti se setkáváme s divokou přírodou nenarušenou lesním hospodářstvím a infrastrukturou, s místem, kde je téměř nemožné vidět dvakrát stejnou divokou zvěř. A tady se bude odehrávat i náš lov. Spolu s doprovodem se vyberete na stará říjoviště a podle ručení se budete snažit jelena lokalizovat a poslídkou se k němu přiblížit. Na cestě často potkáváme medvědy, kance a vzácně i vlky. Lov se odehrává v rozlehlých lesích, situovaných v nadmořské výšce 1 000 – 2 300 metrů nad mořem. Stovky let staré stromy jsou obvykle pokryty lišejníky. Vegetaci tvoří především borůvky či husté malinčí. V tomto nádherném prostředí se lesům ozývá ručení jelena - krále místních hor. Krále kterého po únavné poslídce myslivec pravděpodobně jednou uvidí a je to šance, kterou si nenechá ujít!
V horské oblasti není populace jelení zvěře příliš velká, ale její kvalita je o to lepší, jeleně se vyznačují impozantními délkami kmenů. Chladné zimy a predátoři (medvědi, vlci a rysy) mají svůj vliv na přirozený výběr ai proto se při lovu střílejí jen trofejní exempláře. Očekávat je třeba trofej o váze 7-12 kg a při troše štěstí lze střílet i větší trofeje.
Ubytování a strava
Bude zajištěno v penzionu v rustikálním stylu ve vesničce Bicazul Ardelean. Jedná se o ubytování přímo v malé ale malebné vesničce v srdci semotného revíru ve dvoulůžkových pokojích Samozřejmostí je celodenní místní strava.
Výbava a výstroj
Ve výbavě je třeba mít vhodné, vzdušné i nepromokavé oblečení, kde jsou základem vrstvy, kvalitní boty s tvrdou podrážkou a funkční membránou. Užitečný bude batoh, kde si dáte sadu oblečení na převlečení, osobní nezbytné věci i samotné občerstvení (dostatek vody, energetickou tyčinku či magnesium / elektrolyty). Třeba se sbalit minimalisticky a úměrně, nakonec si vše včetně lovecké pušky nosíte celý den na zádech. Pro tento účel doporučujeme koupit batoh s integrovaným držákem pušky na ose těla s rychle upínacím systémem. Vzhledem k lovu na větší vzdálenosti, bude chytrým společníkem dálkoměr či pozorovací dalekohled s větším přiblížením. Jednoduchá, avšak lehká hůl která vám bude sloužit k podpírání v horském terénu či při střelbě bude určitě vhodným doplňkem.
Zbraně a střelivo
Doporučujeme lovit vlastní loveckou puškou, kterou máte zapsanou iv Evropském zbrojním průkazu, což vám spolu s dalším dokladem totožnosti stačí k vycestování, resp. transport zbraně. Při horském lovu na jelenu je často třeba střílet z hřebenu na hřeben a tedy na větší vzdálenosti tj. 200 až 350m. Doporučujeme lovit s výkonnějším ráží resp. kalibrem s plochou balistickou dráhou a dostatečnou dopadovou energií. Nejdůležitější je však mít pušku řádně nastřelenou na lov na větší vzdálenosti a před samotným lovem i otestovanou na střelnici. Puška by měla být opatřena puškohledem s dostatečným zvětšením, min. 12 x a více, optimálně s balistickou věží. Pro pozorování jsou ideální lehké dalekohledy s velkým zvětšením. 10 x 42, optimálně s integrovaným dálkoměrem.
Počasí
Jak určitě víte, počasí nelze poručit a tak jak bylo jeden rok, nemusí být ten druhý. Jako u každé horské lovu ve vyšším nadmořském pásmu, i zde je třeba počítat se všemi změnami počasí. Počasí je v horách velmi proměnlivé, je však velmi podobné tomu na Slovensku. Před vycestováním doporučujeme sledovat předpověď počasí v lokalitě, kde budeme lovit a připravit se adekvátně v duchu „není špatného počasí, jen špatně oblečeného myslivce“.
Itinerár
Movování na jelena karpatského během říje v bukových pralesích je nezapomenutelnou vzpomínkou pro každého myslivce. Je to výzva pro skutečné dobrodruhy. Fyzická kondice a psychická odolnost lovce musí být na více než dobré úrovni. Obtížnost je spojena nejen s členitostí horského revíru, ale také s potřebou aktivního celodenního lovu. Máte rádi dobrodružství a nedělá vám problém delší přesun v obtížném terénu? Toužíte přežít tu pravou horskou lovu na karpatské jeleny ve skutečné divočině? Tak už dále nehledejte, protože tento lov je určen právě pro vás!
Termíny
25.-30. září 2025 (6 / 5 )
Obtiažnosť
Dobrá fyzická kondice lovce. V tomto případě si spolu našlápneme o trochu víc. Pokud však hledáte výzvu a chcete otestovat svoji fyzickou kondici, je to ten správný typ zájezdu právě pro vás. Do zájezdů s tímto stupněm náročnosti zahrnujeme horské lovy a expediční lovy a proto se v něm odráží i jistá dávka diskomfortu vyplývající z povahy expediční lovu /delší přesuny, lov na koni či nocleh ve stanu/.
Video

Zaujal vás zájazd Lov karpatského jelena v Rumunsku během říje?
Mám záujemObjavte ďalšie zájazdy
Rumunsko - Parâng
15/Sep/2025
Poľovačka na karpatského jeleňa v Rumunsku počas ruje
Dĺžka zájazdu
6 dníObtiažnosť
Mám záujem o ponuku na mieru
Lov karpatského jelena v Rumunsku během říje